Phaser a Flanger

2

Phaser a Flanger

Phaser a Flanger
Existuje nespočet efektů, které pomáhají formovat, dotvářet nebo zcela změnit váš zvuk. Ale dnes bych se rád zaměřil na dva z těch více populárních a běžně používaných efektů. Jedná se o flanger a phaser.

Takže, co je to vlastně flanger? No, flanger efekt je něco jako delay, který je ale opravdu rychlý (1-10 ms), tak rychlý, že nemůžete slyšet zpoždění, které dokáže ještě rozlišit lidské ucho. Místo toho slyšíme divně znějící souzvuk původního a zpožděného signálu. Flanger se nejvíce používá na kytaru, případně na bicí.

Oproti tomu u Phaseru signál prochází přes celou řadu nejrůznějších filtrů a pak je přidán zpět k původnímu signálu. Výsledek je, že se některé frekvence zesílí a některé utlumí. Phaser se nejvíce používá na kytaru, bicí a elektrické piáno.

Flanger i phaser efekt přichází v několika různých formách. Najdete je jako software efekty, hardware (rack) jednotku, nebo jako efekt pedál pro kytaru. Některé syntezátory a mixéry mají také flanger a phaser efekt jako přidané funkce.

Nastavení:
Běžně můžete nastavit jak moc chcete aby byl signál upraven (Depth), namixovat původní signál k upravenému (Mix) a také rychlost změn a opakování (Speed, Rate).

Použití:
Oba efekty jsou nejvíce používané na nástrojích jako kytara a bicí. Ve většině případů by tyto efekty měly být automatizované, nebo použity s rozvahou, ale kreativitě se meze nekladou. V minulosti tyto efekty používal například Jimmy Hendrix. V současnosti je použití těchto efektů velmi populární například v elektronické a hlavně psychedelické hudbě.

Ukázky:

Originál

Flanger


Phaser

2 comments

Have your say

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..